Katil solucanlar. Parazitler seni içeriden nasıl yutar

Mikroskop altında parazitler

Son zamanlarda, Hollanda'dan gelen haberler bilim dünyasında gürledi. 17 gönüllü, kanlarına tehlikeli parazitlerin - şistozomların (ciddi bir şistozomiyaz hastalığına neden olur) - enjekte edildiğini kabul etti. Bilim adamlarına göre bu hastalık her yıl dünya çapında 200 bine kadar insanın hayatını alıyor. Ve böylece Hollandalı uzmanlar bir aşının geliştirilmesine yaklaştı - test etmek için insanlara şistozomiyaz bulaştı.

Çalışmanın sonuçları henüz kamuoyuna açıklanmadı, bilimin yararına sağlıklarını riske atan 17 kişiye ne olduğu da bilinmiyor. Ancak bir şey açık: parazitler tüm dünyayı alarma geçirmeye devam ediyor.

Yeryüzünde 7 milyardan fazla insan yaşıyor. Ve bunların üçte biri helmintler taşır (sıradan insanlarda - solucanlar). Bunlar ciddi ve son derece rahatsız edici hastalıklara neden olan parazitlerdir (şistozom aynı zamanda bir solucandır). En azından bu tür tahminler Dünya Sağlık Örgütü tarafından verilmektedir.

Daha da korkunç bilgiler var: Her yıl milyonlarca insan parazit hastalıklardan ölüyor. Herhangi bir pisliğin yayılma koşullarının ideal olduğu (yüksek nem, ısı, sağlıksız koşullar) özellikle tropikal bölgeler etkilenir. Ancak tropiklerin az olduğu yerlerde bile, parazitler her yerde bulunur.

Her yıl on binlerce insan helmintiyazis tedavisi görüyor. Örneğin, 2018'in başında, askariasis (yuvarlak kurt bir tür solucan) görülme sıklığının arttığı bilgisi ortaya çıktı.

Sıhhi departman, helmintiyazis ile mücadele çalışmalarını açıkça düzenleyecek bir taslak normatif yasa bile geliştirdi. Sorun açıkça ciddidir.

İnsan vücudundaki helmintler

Helmintler farklıdır - yuvarlak ve düz, suda, karada, hayvan dışkısında vb. Yaşarlar, ancak hepsi çok tehlikelidir. Genellikle insan vücuduna kirli su veya yiyecek yoluyla girerler. Ancak kirli ellerle yemek yemek çoğu zaman yeterlidir, böylece parazitlerin larvaları içeri girer ve zaten bağırsaklarda onlarca santimetre büyüklüğünde büyür. Larvaların yaşadığı yerde çıplak ayakla yürürseniz ayak derisinden vücuda girebilecek parazit türleri vardır.

Solucanlar, kelimenin tam anlamıyla vücudu içeriden yerler. Sarılığa, sepsise (kan zehirlenmesi), eklem ve sinir sistemi problemlerine (sonsuz kusma, ishal ve diğer bağırsak problemlerini saymaz) neden olabilirler.

Çoğu zaman çocuklar hastadır. Yemek yemeden önce ve tuvaleti kullandıktan sonra ellerini yıkamayı unuturlar, genellikle kirli oyuncakları ağızlarına koyarlar ve dışarıda oynarken (özellikle yaz aylarında) biraz kum yiyebilir ve açık bir rezervuardan kirli su yudumlayabilirler. Ama yetişkinler de solucanların "silahı altında".

Helmintiyazis, askariyazis, toksokariyaz, trikosefaloz, güçlüyloidoz ve ankilostomiyazis en yaygın olanlarıdır. İsimler, yalnızca bir arama motorunda puanlamadığınız ve "resimler" bölümüne gittiğiniz sürece endişe yaratmaz - evet, bu kadar iğrenç dev solucanlar içinizde yaşayabilir.

Güzel isimleri olan solucanlar

Yuvarlak kurt

Askariasis- en yaygın helmintiyazis, enfeksiyonların% 90'ını oluşturur, bu yüzden üzerinde daha ayrıntılı olarak duracağız. Yuvarlak kurtlar, insanın ince bağırsağına saldıran uzun, kötü solucanlardır. Dünyada her yıl 800 milyona kadar askariasis vakası kayıtlıdır.

Enfeksiyon kaynağı, aynı yıkanmamış meyveler, sebzeler ve meyvelerdir. Yuvarlak kurtlar farklıdır: Hayvanların vücudunu enfekte edenler vardır, ancak insanlar için ayrı bir tür vardır. Yani, bir hayvandan askariasis ile enfekte olmak imkansızdır.

Yukarıda bahsedildiği gibi, rahat davranışları nedeniyle parazitler çoğunlukla çocuklar tarafından alınır. Askariasis durumunda, her yaştan kırsal bölge sakinleri hala risk grubuna girerler - genellikle ascaris larvalarının saklandığı yerle temas ederler. Ascariasis'in ana semptomları mide bulantısı, kusma, ishal, halsizlik, iştahsızlık, dayanılmaz anal kaşıntı, yüksek ateştir.

Ascariasis'in komplikasyonları arasında (parazitler uzun süre tespit edilmezse ortaya çıkarlar) - bağırsak tıkanıklığı, apandisit, pankreatit (pankreas iltihabı). Bir kişinin içinde maksimum boyutlarına ulaşmış (ve bu neredeyse 30 cm) yuvarlak kurtların akciğerlere, boğaza, sinüslere süründüğü durumlar vardır. Hastalar onları böyle keşfetti.

Şistozom

Hayal edin - uzun beyaz bir solucan bağırsaklarınızda geziniyor. Enfekte bir kişinin yuvarlak solucanın hareketini her zaman kendi içinde hissedip hissetmediği tam olarak bilinmemektedir. Her ihtimale karşı kendinizi dinleyebilirsiniz.

Daha nadir başka helmintiler de var. Cesur adı "Toxocara" olan solucan,toksokariyaz. . . Köpeklerden de enfekte olabilirler. Semptomlar farklı olacaktır - ateş, bronşit, zatürree, deri döküntüsü.

Patojentrikosefalozisim daha basit - kırbaç kurdu. Dıştan, küçük bir kırbaç gibi görünüyor. Çoğu zaman, bu hastalık genellikle asemptomatiktir ve parazit sayısı zaten ölçülmemişse, semptomlar askariaziste olduğu gibi başlar.

Strongyloides stercoralis cinsinden solucanlar (patojenlerStrongyloidosis) - bunlar bir insana deriden nüfuz edebilen sürüngenlerin aynısıdır (hatta sağlam olsa bile). Aynı şekilde enfekte olabilirsinizkancalı kurt. . . Bu olursa, solucanların süründüğü yerlerde şiddetli kaşıntı olur ve zamanla hasta kişi ishal, karın ağrısı ve ciltte kızarıklık geliştirir.

Bunlar helmintiyazisin çeşitlerinden sadece birkaçıdır - her biri kendine has özelliklere sahip olan toplamda yüzlerce tane vardır.

Ve en önemlisi, solucanlardan ölebilirsin.Neyse ki, bu sık sık gerçekleşmez, ancak parazitler, ev sahiplerinin kaynaklarından yaşamak üzere tasarlanmıştır. Solucanlar iç organları içeriden yerler, akciğerlere ve hatta kalbe girebilirler - tüm bunlar hayati tehlike. Ek olarak, kan dolaşımına giren toksinler üretirler ve buna bağlı olarak bu, aslında, zehir vücuda yayılır.

Sadece helmintlerin vücuttan zamanında çıkarılması kaçınılmaz ciddi sonuçlardan kurtulabilir.

Bul ve etkisiz hale getir

Tenya

Dışkı analizi sizi ayırana kadar solucanların vücutta sonsuza dek mutlu bir şekilde yaşayabileceği anlaşılmalıdır. Bağırsaklarınıza milyonlarca yumurta bırakırlar, ancak semptomlar görünmeyebilir. Parazitlerin larvalarının ve kendilerinin bulunduğu dışkıda bulunur.

Doktorun, askariazis veya diğer helmintiyazis semptomlarını diğer teşhislerle karıştırmaması önemlidir - örneğin, düzinelerce başka rahatsızlıkla kusma meydana gelebilir ve deri döküntüsü, tamamen farklı türden hastalıkların bir işaretidir. Tüm belirtilerinizle, parazit enfeksiyonuna benzer şekilde, derhal bir doktora danışmalısınız.

Helmintiyazisin teşhisi dışkı incelenerek yapılır. Serodiagnostik yöntemler vardır: ELISA (enzime bağlı immünosorbent testi - kan, bir veya başka tür helmintiyazis ile enfekte olduğunda içinde görünen spesifik antikorların varlığı açısından kontrol edilir).

Bir başka güvenilir teşhis yöntemi de X-ışınıdır - resim bağırsaklarınızda (veya başka yerlerde) gezinen solucanları gösterecektir. Başarısız olmadan, vücudun zehirlenme seviyesini belirlemek ve doğru tedaviyi reçete etmek için bir kan ve idrar testi yapılır.

İlaç şirketleri uzun zamandır solucanlardan etkili bir şekilde kurtulmaya yardımcı olan çeşitli antelmintik ilaçlar bulmuşlardır. Helmintiyazis tedavisi ortalama 3 ila 5 gün sürer. Çoğu zaman, ayakta tedavi edilebilirsiniz - hastanede yatmanıza gerek yoktur (zaten komplikasyonları "kazanmadıysanız").

Henüz anlamadıysanız, size hatırlatmak isteriz: solucanlar cinsiyet, yaş ve sosyal statüden bağımsız olarak kesinlikle her şeyi yakalayabilir.Tabi ki temiz sebze ve diğer yiyecekleri yemeyi, bulaşıkları temiz tutmayı ve akşam yemeğinden önce mutlaka ellerinizi yıkamayı unutmayın. Özellikle Asya ve Afrika'nın tropikal ülkelerine sık sık seyahat ediyorsanız, tüm hijyen kurallarına iki kat daha dikkatli uyulmalıdır.